Tippek a sikeres tanuláshoz:
Gyereked órákig görnyed az íróasztal fölött, már három ceruzának elrágcsálta a végét. Nemcsak a testtartásán látszik, hogy utálja az egészet, hanem a jegyein is. Mert a tanulmányi átlag nem arányos a könyvek előtt töltött idővel. Íme, néhány gyors tipp, hogy hatékonyabban menjen a munka!
Akinek a gyereke eddig csak bámulta és bámulta a tankönyvet, és ásítozott és ásítozott, annak most elárulom, hogy a hatékony tanuláshoz a legkevesebb időt a passzív olvasással kell eltölteni. Viszont lesz egy csomó egyéb tennivalója, ennek nagy része gondolkodás és írás. (És végül lesz egy titkos javaslatom is, de) a legfontosabb, hogy el tudd helyezni eddigi tudásodban azt, amit éppen tanulsz, hogy kiemeld a lényeget, és megtaláld az összefüggéseket. Így biztosan meg fogod érteni az anyagot, nem kell bemagolnod, nehogy butaságot mondj, vagy ne maradjon ki semmi. Első olvasásra körülményesnek tűnik a dolog, és úgy érzed, több az előkészítés, mint a tanulás, de megéri. Az így megtanultak nem illannak el a dolgozat másnapján. Próbáld ki magad, aztán mutasd meg a gyerkőcnek is.
A legjobb menetrend erre a következő:
Ez a jegyzetelős, gondolkodós módszer nagyon komolynak tűnik, úgyérezheted, hogy egy általános iskolás esetében nem érdemes ilyen nagy feneket keríteni egy egyszerű természetismeret- vagy törileckének. Elég azonban egyszer kipróbálni, látni fogod, hogy a gyerek élvezi, és büszke lesz arra, hogy végül többet tud, mint amennyi a könyvében áll.
6 tipp
1. Biztosíts minél nyugodtabb környezetet, jó íróasztalt, megfelelő székkel, megvilágítással. Aztán persze lehet, hogy gyereked kiköltözik utánad a konyhába, mert utál egyedül lenni... Semmiképp se ülj a nyakára, ha ő nem szeretné.
2. Fontos, hogy nézze át, megvan-e a tanuláshoz minden, rendszerezze, készítse össze az eszközöket, jegyzeteket.
3. Ne kezdjen tanulni közvetlenül főétkezés után, ekkor a szervezetünk az emésztéssel van elfoglalva, könnyen elálmosodunk. De azért éhesen, szomjasan sem érdemes leülni. Agyunk rengeteg cukrot használ fel működés közben, pici utánpótlás mindig kell!
4. Hasonlókat ne egymás után tanuljon, például a német- és az angolleckét, mert ez nem lesz hatékony.
5. Ha lehet, még aznap tanulja meg a leckét, amelyik napon feladták. Így érteni fogja az órai jegyzetet, emlékszik a tanár magyarázataira, lesz ideje még egyszer átismételni, amikor márleülepedett a tudás.
6. Ajánlj fel neki valami „ajándékot", ha az egyik tárgyat befejezte. Nem pénzről, nyalókáról van szó, hanem meleg kakaóról, kis vállmasszírozásról, egy malomjátszmáról. Ezután újra neki lehet állni.